Brak zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny

Zakup wymarzonego mieszkania dla większości ludzi w Polsce, wiąże się z wzięciem kredytu w banku. Nie jest to jednak takie proste jak by się mogło wydawać, gdyż banki bardzo dokładnie badają naszą zdolność kredytową. To czy będziemy w stanie w przyszłości spłacić cały kredyt jest dla nich priorytetem. Jest kilka wytycznych, których nie da się uniknąć i bank na pewno je sprawdzi.

Najczęstsze przyczyny odmowy kredytu hipotecznego

Decyzja, którą wydaje bank o przyznaniu kredytu hipotecznego powstaje na podstawie analizy, która składa się z trzech części: analizy finansowo -osobistej, prawnej i nieruchomości. Najczęstsze przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego to brak umowy o pracę lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Będąc w stosunku pracy bank sprawdza okres trwania umowy o pracę, zarówno przeszły jak i przyszły. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas określony i w dodatku jest to nasza pierwsza umowa o pracę, to można spróbować dostarczyć promesy zatrudnienia. Daje to możliwość przekonania analityka do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny. Najlepszą alternatywą jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Mniej stabilnym źródłem dochodów od etatu jest prowadzenie działalności gospodarczej. Przyczyny odmowy kredytu hipotecznego spowodowane są najczęściej okresem prowadzenia działalności. Okres minimalny to 12 miesięcy a nieraz nawet 24 miesiące. Dodatkowo, powodem negatywnej decyzji może być dochód netto, czyli kwota jaka zostaje przedsiębiorcy po odliczeniu kosztów, podatków i składek ubezpieczeniowych.

Źródło – https://otico.pl/blog/przyczyny-odmowy-kredytu-hipotecznego/

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*