Jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży nieruchomości

Chcesz sprzedać nieruchomość I nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule dowiesz się jakie dokumenty musisz posiadać aby proces ten przebiegł zgodnie z prawem.

Co to jest nieruchomość?

Do nieruchomości zaliczamy część powierzchni ziemskiej, które stanowią przedmiot własności. Są to:działki budowlane i rekreacyjne lub lasy  Nieruchomościami są również budynki mieszkalne jak i użytkowe.

Wymagane dokumenty

* W pierwszej kolejności musisz posiadać numer Księgi Wieczystej Twojej nieruchomości i tytuł prawny nabycia nieruchomości.

* Jeśli nieruchomość nabyliśmy na rynku wtórnym dowodem jest akt notarialny umowy sprzedaży.

* jeśli nieruchomość kupiliśmy od dewelopera wymagany dokument to akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu.

* Jeśli nabycie domu nastąpiło w drodze darowizny potrzebny jest akt notarialny umowy darowizny.

* Inaczej sytuacja wygląda jeśli nieruchomość dostaliśmy w spadku. W takiej sytuacji wymagany będzie akt notarialny poświadczenia dziedziczenia lub prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku.

* Jeśli wzięliśmy kredyt na zakup domu powinniśmy wykazać, że kredyt został spłacony w całości. Musimy więc przedstawić zaświadczenie z banku o spłacie kredytu.

Pozostałe dokumenty

Następne dokumenty to zaświadczenie potwierdzające, że nieruchomość jest lub nie jest objęta uproszczony planem urządzania lasu. Dokumenty te dostaniemy w Starostwie Powiatowym. Jeśli nasza nieruchomość wciąż obciążona jest kredytem mamy prawo ja sprzedać, pod warunkiem, że cena sprzedaży pokrywa saldo kredytu. Trzeba pamiętać, że podczas sprzedaży nieruchomości wymagane jest pośrednictwo notariusza.

Źródło: https://otico.pl/

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*