Ocieplenie poddasza sposobem na oszczędności

Jeśli szukasz rozwiązań na to, a by mniej płacić za ogrzewanie, pomyśl o ociepleniu poddasza. Przez poddasze wydostaje się duża ilość energii, która mogłaby pozostawać domu. Szacuje się, że przez nieuszczelnione poddasze może uciekać, aż 25 procent ciepła. Jak się za to zabrać?

Formalności

Przy ociepleniu poddasza nie wymagane jest pozwolenie na budowę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy planowane są prace związane ze zmianami konstrukcyjnymi dachu. Wykonanie ocieplenia poddasza jest zaliczane do prac termomodernizacyjnych. Przed przystąpieniem do prac należy zgłosić ten fakt we właściwym urzędzie. Prace można rozpocząć po 30 dniach od dokonania zgłoszenia, o ile urząd nie wniesie zastrzeżeń.

Rodzaje ociepleń

Przed przystąpieniem do prac należy wybrać rodzaj ocieplenia. Do wyboru są dwa rodzaje: ocieplenie nakrokwiowe i ocieplenie międzykrokwiowe. Mają one swoje zalety, jak i wady. W przeszłości w naszym kraju, prawie wszystkie tego typu prace były wykonywane przy zastosowaniu metody międzykrokwiowej. Obecnie metoda ta, jest również stosowana, ale wielu z inwestorów decyduje się na drugi rodzaj  ociepleń poddaszy czyli metodą nakrokwiową. Ocieplenie międzykrokwiowe polega na tym, że materiał izolacyjny umieszcza się pomiędzy krokwiami. Najczęściej używa się takich materiałów jak: wełna mineralna, sprężyste płyty styropianowe, płyty poliuretanowe. Wadą tego rodzaju ocieplenia, jest tworzenie się mostków termicznych. Wykonanie izolacji międzykrokwiowej sprawdza się w przypadku, kiedy krokwie mają odpowiednią szerokość. Metodą alternatywną może być zastosowanie ocieplenia miedzykrokwiowego i podkrokwiowego.

Metoda nakrokwiowa charakteryzuje się tym, że wełnę mineralną całkowicie zastąpiono płytami izolacyjnymi. Płyty te są przymocowywane bezpośrednio na krokwiach lub na odeskowaniu dachu. Metoda ta ma sporo zalet, między innymi takich jak: nie powstawanie mostków termicznych, niezmniejszenie się kubatury poddasza, uzyskanie lepszych wskaźników przenikania ciepła. Zamontowanie izolacji nakrokwiowej nie wymaga dużej wiedzy fachowej i doświadczenia w tym zakresie. Wada tego rodzaju ocieplenia, to potrzeba dostosowania ościeży okien znajdujących się w połaci. Technologia nakrokwiowa jest coraz popularniejsza, ma to związek z większym zainteresowaniem skierowanym w kierunku rozwiązań energooszczędnych i ekonomicznych.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ocieplenia poddasza zostanie wybrany przed przystąpieniem do prac należy poddać ocenie stan w jakim znajduje się więźba dachowa.

Sprawdź https://www.rockwool.pl/aplikacje/poddasza

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*