Ogrzewanie podłogowe od A do Z

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsza instalacja w naszych domach. Jest to przede wszystkim bardzo skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w domu, który posiada wiele praktycznych zalet.

Koszt ogrzewania podłogowego

Koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na metr kwadratowy. Pod uwagę należy wziąć cenę rur, zaworów, rozdzielaczy i sterowników, a także izolacji, czyli np. styropianu. Całkowity koszt ogrzewania podłogowego wodnego wynosi około 80 zł/m2, jeśli będziemy kłaść je sami, do nawet 120 zł/m2, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług fachowca. Należy liczyć się z tym, że cena ta nie uwzględnia wykonania wylewki.

Istnieje jeszcze drugi typ ogrzewania podłogowego – elektryczne. Cena montażu takiego ogrzewania jest nieco niższa, ale rzadko stosuje się je w domach, ze względu na to, że koszty prądu są dość duże, więc eksploatacja takiego systemu nie należy do najtańszych.

Wymagania

Ze względu na ograniczoną wydajność takiego ogrzewania, straty ciepła w budynku musza być mniejsze niż zyski. Z tego powodu nie należy instalować tego systemu ogrzewania jako jedynego, w domach starych lub słabo ocieplonych.

Wpływ na zdrowie

Prawidłowy montaż i eksploatacja ogrzewania podłogowe zapewnia brak dolegliwości zdrowotnych związanych z nim. Żeby wszystko było w porządku, temperatura powierzchni nie powinna przekraczać 28 stopni Celsjusza. Samo ogrzewanie podłogowe eliminuje jeden poważny problem na jaki cierpi duża część społeczeństwa, czyli zimne stopy. Ogrzewanie podłogowe pozwala je ogrzać, jednocześnie utrzymując niższą temperaturą w okolicach głowy, co również jest pozytywne dla zdrowia.

Więcej informacji na https://otico.pl/blog/ogrzewanie-podlogowe-koszt-wymagania-wplyw-na-zdrowie/

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*